„Najbardziej znaczące relacje łączą mnie z umarłymi – czyli o antropologii sądowej słów kilka”

W ubiegłą środę, tj. 21 października, Koło Naukowe Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska miało przyjemność gościć mgr. Andrzeja Dońca, który to przybliżył nam temat antropologii sądowej i jej znaczenia w identyfikowaniu zwłok. Już na samym początku nasz gość uświadomił nas, że słysząc stwierdzenie: „antropologia sądowa”, większość ludzi ma przed oczami popularny serial „Bones”. I rzeczywiście tak jest :). Przedstawione tam metody pracy nad szkieletem i wnioskowanie na jego podstawie wcale nie są tak dalekie od rzeczywistości. Dowiedzieliśmy się, że dzięki osteologii – nauki zajmującej się badaniem kości, możemy określić płeć, wiek, a nawet, dzięki cechom szczególnym, zidentyfikować znaleziony szkielet.
Jakie cechy szczególne pozwalają nam najszybciej określić tożsamość? Są to przede wszystkim plomby, zwyrodnienia kości, złamania i ich późniejsze zrastanie.
Jakie cechy szkieletu odróżniają mężczyzn od kobiet? Wielkość czaszki, szerokość miednicy, długość i kształt kości udowej.
Mogliśmy zobaczyć również autentyczne zdjęcia zwłok w różnych stadiach rozkładu, żeby uświadomić sobie, jak ciężkie jest zabezpieczenie, zbadanie i odczytanie informacji z dostępnego materiału. Mieliśmy również okazję do tego, aby znaleźć różnice pomiędzy liniami papilarnymi człowieka i misia koali.
Naszemu gościowy bardzo dziękujemy za interesujący wykład, a wszystkich zapraszamy na nasze kolejne spotkania.

 

Karolina Czechowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *