Przestępstwo seksualne – dowodowy tor przeszkód.

25. marca 2015 r. członkowie Koła Naukowego Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska oraz licznie zgromadzeni sympatycy Koła i zainteresowani tematem mieli okazję wysłuchać wystąpienia „Przestępstwo seksualne – dowodowy tor przeszkód”, które wygłosił Pan Prokurator Jan Wojtasik. Nasz Gość przyjął zaproszenie Koła już po raz trzeci, za co jesteśmy mu niezwykle wdzięczni. Podczas prelekcji podzielił się z nami nie tylko wynikami badań i statystykami, ale także swym 40-letnim doświadczeniem zawodowym.

„Przestępstwa nierządu stanowią wielkie cmentarzysko nieujawnionych omyłek karzącej sprawiedliwości” – tym niezbyt optymistycznym (a niestety dość aktualnym) cytatem pochodzącym z komentarza do kodeksu karnego z 1936 r., autorstwa L. Peipera, rozpoczęliśmy nasze środowe spotkanie. Pan Prokurator omówił następnie kilka problemów jakie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości muszą pokonać przy wyjaśnianiu szeroko rozumianych przestępstw seksualnych. Dowiedzieliśmy się też (dzięki licznym statystykom) jaka jest skala niektórych przestępstw tego rodzaju.

Naszą szczególną uwagę zwrócono na postać ofiar tych przestępstw. Z jednej strony wymagają one bowiem szczególnego traktowania i podejścia w trakcie postępowania. Z drugiej, są w procesie stroną i nie mogą liczyć na żadne specjalne względy – są z natury rzeczy świadkami czynu zabronionego, mają obowiązek zeznawania prawdy, niezatajania faktów czy poddania się badaniom ciała. Jest to dla nich z pewnością niezwykle trudne i bolesne, jednak trzeba pamiętać, że strona przeciwna w procesie nie będzie miała taryfy ulgowej dla takiej ofiary…

Pan Prokurator poruszył także niezwykle ciekawy temat związany ze sposobem ścigania przestępstw seksualnych. Przypomniał nam, że do niedawna ofiara mogła decydować czy postępowanie w jej sprawie będzie toczone. Obecnie przestępstwa te ścigane są z urzędu.

Mówiąc o przestępstwach seksualnych Pan Prokurator nie mógł nie wspomnieć o najbardziej dramatycznych przestępstwach tego rodzaju, a mianowicie tych dotyczących dzieci. Przedstawił nam niepokojące statystki dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Omówione zostały także różne rodzaje dowodów najczęściej pojawiających się w postępowaniach w sprawach przestępstw seksualnych – tzw. dowody pewne a także te, które często budzą wątpliwości i muszą być poddane rzetelnemu osądowi organów postępowania.

Pan Prokurator zwrócił uwagę na nowy problem jakim jest tworzenie fałszywych wspomnień i coraz łatwiejsze sposoby manipulowania ludzką pamięcią – na co narażone są zwłaszcza dzieci.

W trakcie spotkania usłyszeliśmy kilka niesamowitych kazusów z praktyki naszego Gościa. Sprawy dotyczyły m.in. pozorowanych zgwałceń (z zemsty lub w zamiarze szantażu) czy fałszywych ofiar (które np. wykorzystywały swoje obrażenia z innych wydarzeń by doprowadzić do procesu).

Po części wykładowej mieliśmy też okazję zadawać naszemu Gościowi pytania, na które dostawaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

Bardzo dziękujemy Panu Prokuratorowi Janowi Wojtasikowi za możliwość wysłuchania pouczającego i poruszającego tak aktualny problem wystąpienia. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zgodzi się podzielić z młodymi adeptami kryminalistyki swoim doświadczeniem i wiedzą 🙂 !

Karolina Abramowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *