Fundacja ITAKA – zaginięcia osób i ich poszukiwanie w Polsce.

1. kwietnia 2015 r. członkowie Koła Naukowego Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska oraz osoby zainteresowane tematyką poszukiwań i identyfikacji osób zaginionych miały niezwykłą okazję wysłuchać pani Moniki Kincel. Tematem spotkania była: „Fundacja ITAKA – zaginięcie osób i ich poszukiwanie w Polsce.”

Jako, że nasz Gość jest Specjalistą ds. Poszukiwań i Identyfikacji, koordynatorem wolontariatu oraz psychologiem fundacji ITAKA – warto było uczestniczyć w spotkaniu by pozyskać wiedzę od osoby kompetentnej i tak zaangażowanej w pomoc drugiemu człowiekowi. Uczestnicy mogli dowiedzieć się od jak dawna funkcjonuje fundacja, czym się zajmuje i z kim współpracuje. Również niezwykle ważne było uświadomienie nam tego, jak ogromną trzeba mieć wiedzę, by nie skrzywdzić bliskich podczas udzielania informacji na temat poszukiwanej osoby.

Fundacja powstała w 1999 r. i coraz prężniej się rozwija. Zawdzięcza to działalności pracowników, wolontariuszy oraz szerokiej współpracy z innymi, pokrewnymi fundacjami. Ogromne znaczenie ma wpływ Internetu, dzięki któremu istnieje łatwiejszy dostęp do informacji o osobach zaginionych. Każdy z nas może odwiedzić stronę http://www.zaginieni.pl/, by zobaczyć jak wiele spraw wpływa do fundacji. Rocznie stanowi to aż około 1700 zgłoszeń, z czego blisko 1050 z nich zostaje rozwiązanych. Nasz Gość podkreślił, że pomoc psychologiczną  i prawną otrzymują zarówno bliscy osoby zaginionej jak i osoba odnaleziona – nikt nie pozostaje bez wsparcia, które w takich sytuacjach jest najważniejsze. Jednak ze względu na ilość spraw, zgłoszenia i rozmowy są prowadzone jedynie telefonicznie. Mimo to należy podkreślić ogromną skuteczność działalności pracowników i wolontariuszy. Pani Monika uświadomiła nas, że fundacja prowadzi czynny całą dobę telefon oraz linię wsparcia.

Warto zadać sobie pytanie – Dlaczego człowiek nagle ginie? Jak mogliśmy się dowiedzieć powodów może być wiele. Od czynników niezależnych od człowieka (chorób, depresji, porwań) po ucieczki z domu czy „oderwanie się” od dotychczasowego życia. Pracownicy ITAKI ściśle współpracują z policją w każdej sytuacji zaginięcia, która zostanie zgłoszona do fundacji.

W bazie danych uwidocznione są profile osób zaginionych oraz osób o nieustalonej tożsamości (NN). W zależności od zdobytych informacji są one mniej lub bardziej szczegółowe (pomaga np. podanie znaków szczególnych) – tak więc, ogromnie ważna jest pierwsza rozmowa pracowników fundacji z osobą bliską, która zgłosiła zaginięcie.

Jednak najlepszym wyjściem jest zapobieganie zaginięciom, przede wszystkim przez dzielenie się swoimi problemami. Pani Koordynator poinformowała nas o prowadzonych przez fundację programach tego typu. Należą do nich m.in.: www.nieuciekaj.pl, www.leczdepresje.pl czy www.bezpiecznapraca.eu.

Podobno ludzie mówią, że łatwiej im jest ze świadomością, że bliska im osoba nie żyje, niż bez wiedzy o tym, co się z nią dzieje. Ta niepewność nie pozwala na życie w spokoju. Dlatego pomagajmy osobom w ten sposób cierpiącym jak najlepiej potrafimy.

Po części wykładowej była okazja do zadawania pytań naszemu Gościowi – uczestnicy spotkania wykazali się tu niemałym zaangażowaniem. Dzięki Pani Monice Kincel zdobyliśmy cenne informacje na temat zaginięć. Myślę, że dzisiejszy wykład i przekazana nam wiedza dam nam dużo do myślenia, zwłaszcza dlatego, że poruszony problem był i zawsze będzie aktualny.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Pani Monice Kincel za jej obecność i mamy nadzieję, że odwiedzi nas nie raz 🙂

Ola Hyła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *