Dowód prywatny na tle nowelizacji Kodeksu Postępowania Karnego

W ubiegłą środę, 22 kwietnia, wykład dla członków naszego Koła naukowego (jak również dla wszystkich chętnych) wygłosił pan dr Michał Rusinek z Katedry Postępowania Karnego WPiA UJ. Tak, tak –  kryminalistyka to nie tylko oględziny i daktyloskopia 🙂 Tematem była lipcowa nowelizacja procesu karnego. Należy zaznaczyć, że nie był to typowy wykład – spotkanie miało charakter wymiany zdań, spostrzeżeń i opinii dotyczących zbliżającej się nowelizacji.

Dr Rusinek opowiedział nam, dlaczego według niego proponowane zmiany nie będą w stanie do końca zapewnić kontradyktoryjność procesu. Wyjaśnił również słuchaczom wszystkie wątpliwości związane z “uprzywilejowaną” pozycją oskarżyciela publicznego. Pan Doktor poruszył także kwestie dotyczące adwokatów (i ich pozycji w znowelizowanym procesie karnym), zwolnienia z tajemnicy zawodowej (i ochrony takiej tajemnicy), biegłych oraz wydawania dokumentów osobie postronnej. Nasz gość cierpliwie udzielał odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, za co mu serdecznie dziękujemy.

Zakończyć warto zdaniem, które zamykało także nasze spotkanie i które jak żadne inne odnosi się do lipcowych zmian: “Czy będzie dobrze, czy źle… Zobaczymy” A więc czekamy…

A Panu Doktorowi jeszcze raz dziękujemy za obecność!

Karyna Putsykovic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *