Skazać czy nie skazać – o (nie)jednoznaczności nauk sądowych

To be or not to be? Skazać czy nie skazać? Oto jest pytanie…

W ubiegłą środę Koło Naukowego Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska gościło… członka Koła Naukowego Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska 🙂 Tak, tak – mamy swoich własnych ekspertów! Mgr Andrzej Doniec opowiadał nam o (nie)jednoznaczności nauk sądowych.

Kilka ciekawostek dla tych, którym nie udało się na spotkanie dotrzeć (a teraz na pewno tego żałują!). Czy wiedzieliście, że spośród wszystkich dowodów za najbardziej wiarygodny (wg sędziów) uważany jest dowód z ekspertyzy DNA? A to, że linie papilarne pojawiają się pomiędzy 11 a 14 tyg. życia płodowego? W kontekście wspomnianej wyżej niejednoznaczności padło też kilka słów na temat okazania, świadków i subiektywności tego, co zapamiętujemy. Próbowaliśmy również badać proces rozkładu zwłok na przykładzie zwierzęcia takiego jak… świnia (zapewniam przy tym, że robiliśmy to za pomocą zdjęć, więc żadne zwierzę nie zostało przez nas zaatakowane!). Na koniec – rzeczy najbardziej ciekawe: rosnące znaczenie aspektów genetyki, grupy krwi i problematyka ustalania ojcostwa…

Ale zamiast zdradzać wszystko, co dzieje się na naszych spotkaniach, zapraszamy Was na kolejne już w najbliższą środę 🙂 !

Karyna Putsykovich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *