Podkultura więzienna

Dnia 17. grudnia 2014 roku członkowie oraz sympatycy Koła Naukowego Kryminalistyki UJ mieli okazję poznać tajemnice grypserki dzięki spotkaniu z drem Maciejem Szaszkiewiczem, który przedstawił nam temat „Wprowadzenie do zagadnienia podkultury więziennej”.

Pan Doktor omówił obraz więziennej podkultury przestępczej z końca lat 80., który jednak po dzień dzisiejszy w wielu aspektach ma się podobnie.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się niezwykle ciekawych rzeczy dotyczących psychologicznej sytuacji człowieka uwięzionego i tego jaki ma ona wpływ na zaangażowanie się jednostki w grypserkę, a także o cechach grupy społecznej jaką jest podkultura więzienna. Jednym z najciekawszych zagadnień poruszonych podczas spotkania był gryps, czyli nieformalna, nielegalna komunikacja więźniów, która jest jednak niezwykle ciekawym i oryginalnym źródłem wiedzy o panujących w omawianej grupie obyczajach. Uczestnicy spotkania mogli sprawdzić swoją intuicję rozkodowując fragment tekstu napisanego grypsem. Dowiedzieliśmy się także co nieco o organizacji celi, nazewnictwie poszczególnych miejsc w więzieniu oraz terminologii dotyczącej więziennej hierarchii osadzonych. Niezwykle interesującym zagadnieniem poruszonym przez Pana Doktora była kwestia tatuaży więziennych i ich symboliki.  Na koniec spotkania poruszyliśmy tematem sztuki więziennej – mieliśmy okazję zapoznać się m.in. z tekstami ballad i piosenek autorstwa więźniów.

Spotkanie należy zaliczyć do bardzo udanych!
Mamy więc nadzieję, że pan dr. Maciej Szaszkiewicz jeszcze nie raz będzie naszym gościem!

Karolina Abramowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *