Wyjście do zakładu karnego – 12.12.2014

Ostatnimi czasy wybraliśmy się z wycieczką do Zakładu Karnego w krakowskiej Nowej Hucie. Jest to jednostka typu półotwartego dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy oraz dla młodocianych, a także typu półotwartego dla skazanych kobiet odbywających karę po raz pierwszy, dla młodocianych oraz dla recydywistek penitencjarnych oraz typu otwartego dla skazanych kobiet odbywających karę po raz pierwszy, dla młodocianych oraz dla recydywistek penitencjarnych.

W Zakładzie tym mężczyźni i kobiety odbywają karę oddzielnie. Skazani mają możliwość poruszania się po terenie Zakładu w określonym czasie i miejscach. Cele mieszkalne pozostają otwarte w ciągu dnia i muszą (typ otwarty) lub mogą być otwarte w nocy (typ półotwarty). Zakład karny stara się zapewnić osadzonym zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe. Realizacji tego pierwszego służą między innymi kursy z brukarstwa, tego drugiego zaś – boiska do siatkówki czy koszykówki. Skazani mogą korzystać z własnej odzieży i obuwia.

Ponadto mieliśmy okazję zobaczyć świeżo wyremontowany blok oddziału dla kobiet, w którym przebywa obecnie 50 pań, salę widzeń z kącikiem zabaw dla dzieci, który przygotowywali sami więźniowie, kaplicę więzienną oraz zagospodarowaną przez więźniów przestrzeń zieloną.

Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się o specyfice pracy ze skazanymi, warunkach w jakich odbywają oni karę, ich obowiązkach i uprawnieniach.

Było to bardzo interesujące i pouczające doświadczenie. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zakładu za stworzenie możliwości wizyty w tak ciekawym miejscu.

Paulina Florczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *