„Jak prowadzić warsztaty?”

Członkowie Koła coraz bardziej angażują się w prowadzenie licznych warsztatów. W związku z tym postanowiliśmy ugruntować naszą wiedzę w tym zakresie i w dniach 22., 29. października oraz 5. listopada odbył się cykl „warsztatów z prowadzenia warsztatów” skierowany do członków, którzy nie mieli jeszcze okazji wykazać się przy praktycznym przekazywaniu wiedzy innym. Olga Sobota i Piotr Buczek poprowadzili warsztaty z daktyloskopii, Piotr Buczek i Andrzej Doniec omówili problematykę oględzin, zaś Justyna Dadak i Monika Kubala mówiły o traseologii. Prowadzący przedstawili słuchaczom wzorcowe prezentacje, którą można użyć dla przejrzystego wprowadzenia uczestników w temat, zawierającą podstawowe informacje o danej dziedzinie kryminalistyki.

Zajmując się daktyloskopią omówiliśmy m.in. zasadę 3N, kwestię wzorów linii papilarnych oraz minucji, Mówiliśmy również o metodach ujawniania i zabezpieczania śladów papilarnych oraz o możliwościach gromadzenia ich w bazach danych. Podczas warsztatów z oględzin prowadzący przypomnieli nam m.in. kwestie zabezpieczenia miejsca zdarzenia, kto przeprowadza oględziny, fazy oględzin, metody oraz zasady ich prowadzenia. Mówiąc o traseologii, zostały przedstawione pojęcia linii chodu, kierunku chodu, linii stopy, kątu stopy i chodu, podział śladów, różnice między śladami w zależności od osoby je pozostawiającej, trochę ciekawostek i inne.

Po części teoretycznej podczas każdych zajęć miała miejsce część praktyczna – prowadzący pokazywali członkom Koła (niektórym po prostu przypominali 🙂 ) jak zabezpieczać ślady traseologiczne (w pojemniku z piaskiem odciśnięto ślad obuwia, zabezpieczono go lakierem, zalano rozrobionym gipsem, wygładzono i pozostawiono do wyschnięcia) czy daktyloskopijne (użycie odpowiednich proszków i pędzli do ujawnienia śladów na konkretnych powierzchniach, nauka robienia kart daktyloskopijnych) lub inne występujące na miejscu zdarzenia.

Z pewnością takie zajęcia przydadzą się wszystkim członkom uczestniczącym w warsztatach, które być może już niedługo będą prowadzić dla innych studentów, uczniów szkół czy na konferencjach.

Agnieszka Goźlińska
Anna Wrona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *