Analiza kryminalna

19. listopada odbyło się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie z gościem. Nasze Koło Naukowe odwiedził były funkcjonariusz Policji pan Tomasz Cichoń, który przedstawił nam zagadnienia dotyczące analizy kryminalnej. Jest to temat niezwykle interesujący i aktualny – obecnie pracy kryminalistyka nie można sobie wyobrazić bez analizowania zebranych dowodów i faktów.

Na wstępie zapoznaliśmy się z różnymi definicjami informacji i analizy kryminalnej, a następnie z zagadnieniem Systemu Oceny Wiarygodności Informacji. Spotkanie miało charakter interaktywny – pan Tomasz Cichoń nie tylko z chęcią odpowiadał na nasze pytania, ale również zadawał nam swoje. Wspólnie próbowaliśmy wymienić cechy informacji, znaleźć odpowiedź na kilka ciekawych zagadek, uczyliśmy się posługiwać kodem wiarygodności informacji zwanym kodem 4×4.

Następnym etapem spotkania było przedstawienie uczestnikom Systemu Meldunku Informacyjnego – system ten jest bardzo przydatny i pożyteczny, ponieważ pozwala na szybkie znalezienie informacji o konkretnych danych (o ile takie dane zostały kiedyś do Systemu wprowadzone).

Jednak najciekawsze rzeczy czekały na nas pod koniec spotkania. Pan Tomasz Cichoń opowiedział nam o tzw. “aferze gruntowej” i o tym, jak dzięki analitykom został zgromadzony i opracowany materiał dowodowy.

Na zakończenie nasz gość odpowiedział na wszystkie pytania, a nawet się zgodził na to, żeby nieco przedłużyć spotkanie i przedstawić nam różne narzędzia komputerowe służące do tworzenia tzw. “map myśli”.

Wszyscy byliśmy zachwyceni tym, o czym mówił ekspert. Mamy nadzieję, że pan Tomasz również czuł się dobrze wśród młodych adeptów kryminalistyki 🙂 Serdecznie dziękujemy i… zapraszamy ponownie na spotkania Koła!

Karyna Putsykovich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *