Oględziny dla Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ

28.04 i 8.05.2014

Dwa miejsca zbrodni. Dwie pozornie nie związane ze sobą sprawy. A jednak coś je łączy… oględziny zorganizowane przez członków Koła Naukowego Kryminalistyki UJ przeprowadzali członkowie Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ!

Pierwsza grupa stanęła przed wyzwaniem przeprowadzenia oględzin miejsca zdarzenia – odkryto ciało, tabletki, własnoręcznie napisany testament i nienapawające optymizmem wyniki badań. Samobójstwo! … ale czy na pewno? Zawsze należy pamiętać, że nie można z góry zakładać określonej wersji zdarzeń. Niechybnie może doprowadzić to do pominięcia istotnych śladów. Na szczęście grupa oględzinowa ustrzegła się tego dzięki niezwykłej przenikliwości prokuratora, który dostrzegł niezgodność pomiędzy kolorem tuszu na testamencie a długopisem leżącym w jego sąsiedztwie. Oględziny pozwoliły rozwikłać zagadkę śmierci Pani Anny P., której samobójstwo upozorowano w celu uzyskania znacznych korzyści majątkowych.

Zgodnie z hasłem „Co to za oględziny bez ciała?” także druga grupa spotkała się oko w oko ze zwłokami na miejscu zdarzenia. Miejsce zbrodni wyglądało jednak inaczej. Ciało z raną po kuli w okolicach serca, łom znaleziony na miejscu zdarzenia, zdjęcia samochodów i tajemnicza ramka ze zdjęciem… czyżby doszło do włamania? Znaleziono łuskę, ale gdzie jest broń? Co się tak naprawdę zdarzyło? Dokładnie przebadano miejsce zdarzenia – znaleziono broń, ślady wskazywały, że sprawca znał się z ofiarą, a odkryty skrawek materiału niezbicie świadczył o obecności kobiety na miejscu zdarzenia. Wtedy nastąpił przełom – ramka ze zdjęciem i dedykacją doprowadziła do rozwikłania sprawy.

Obydwa spotkania łączyły się ze świetną zabawą kryminalistyczną i niezapomnianymi przeżyciami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *